Renanthera citrina
Występowanie:
Wietnam. Ten epifityczny storczyk występuje w północno-wschodniej prowincji Cao Bang w pobliżu Tra Linh oraz w pobliżu Ha Giang. W tym regionie są one dosyć rzadkimi roślinami, ale lokalnie, na wierzchołkach grzbietów górskich mogą występować duże populacje. Spotyka się je w otwartych, suchych, omszałych, pierwotnych lasach mieszanych i iglastych rosnących na zwietrzałych wapieniach, na wysokościach 650-900 m.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 36°C i -4°C. Średnia wilgotność ponad 80% przez cały rok. Opady od 13 mm w grudniu-styczniu do 284 mm w sierpniu. Średnie temperatury (dzień/noc) od 15,3/6,4°C w styczniu do 29,4/21,1°C w lipcu. Okres kwitnienia: Kwiecień i październik.
Uwagi różne:
Okres kwitnienia podawany w danych klimatycznych oparto na raportach ze środowiska naturalnego. Rośliny uprawiane w Rosji kwitły zwykle na początku zimy. Averanov (1997) podaje, że: "Ten okazały, piękny, nowy gatunek wydaje się być najbliżej spokrewniony z jedynym innym żółto-kwitnącym gatunkiem Renanthera, bardzo rzadką Ren. pulchella Rolfe, której jedyna uprawiana roślina pochodzi z Myanmar (dawniej Burma). Renanthera citrina różni się od Ren. pulchella dłuższymi i węższymi liśćmi, większymi kwiatami z innym wzorkiem, oraz kształtem i budową warżki."
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Jest to raczej niewielki, monopodialny epifit lub storczyk naskalny, o pokroju raczej wyprostowanym i kilkoma długimi, często rozgałęziającymi się korzeniami wyrastającymi na dolnej części pędu.
Pseudobulwy/łodyga:
Pęd ma do 20 cm długości, a międzywęźla 1,0-1,5 cm. Wyprostowany lub lekko wygięty pęd jest okryty obejmującymi go pochewkami liściowymi. Te pochewki pozostają na pędzie długo, nawet na jego dolnej części po opadnięciu starych liści.
Liście:
Liście mają długość 9-14 cm i szerokość 1,0-1,4 cm. Liczne języczkowate liście są ułożone dwurzędowo wzdłuż pędu i ukośnie wznoszą się lub rozpościerają, a ich wierzchołki zaginają się nieco w dół. Są sztywne, skórzaste, a nierówno rozdwojone wierzchołki są zaokrąglone. Są mniej lub bardziej złożone wzdłuż środkowego nerwu tworząc na górnej powierzchni rodzaj kanału.
Kwiatostan:
Kwiatostan ma do 15 cm długości. Kwiaty są od siebie dość oddalone na górnej jednej trzeciej pędu kwiatowego, który wznosi się i nie rozgałęzia.
Kwiaty:
7-10 w każdym kwiatostanie. Rozpostarte kwiaty, kształtem przypominające nieco gwiazdy, nie pachną i mają kolor jaskrawo cytrynowo-żółty z 1-3 purpurowo-fioletowymi plamkami na płatkach obu okółków i na bocznych działkach warżki. Najbardziej wyprostowany, wąsko lancetowaty płatek grzbietowy ma 1,6-1,7 cm długości, 0,25-0,3 cm szerokości, wąską podstawę i tępo zakończony wierzchołek. Skierowane ukośnie w dół boczne płatki zewnętrzne mają 2,0-2,4 cm długości i 0,6-0,8 cm szerokości. Przy podstawie mają krótki, wąski pazur, a następnie rozszerzają się w lancetowaty płatek z pofalowanymi brzegami i tępo zakończonym wierzchołkiem. Lancetowate do języczkowatych płatki okółka wewnętrznego są ukośnie skierowane ku górze, są raczej proste, ale mogą się lekko wyginać do góry wzdłuż długości, mają 1,1-1,3 cm długości i 0,2 cm szerokości. Płatki obu okółków są pogrubione przy wierzchołkach i każdy ma mały, mięsisty ząb na stronie grzbietowej. Trójklapowa warżka, posiadająca ostrogę, ma wyprostowane, szerokie boczne działki o długości 0,2-0,25 cm i szerokości 0,3-0,35 cm, a każda składa się z pary zaokrąglonych płatków. Działka środkowa, skierowana do przodu z przedniego wierzchołkowego obrzeżenia ostrogi ma kształt jajowaty, jest wklęsła, miseczkowata, odwrócona, tępo zakończona i ma 0,2-0,25 cm długości i 0,2 cm szerokości. Zgrubienie warżki składa się z pary wysokich podwójnych wybrzuszeń poniżej podstawy działki środkowej. Ostroga przy podstawie warżki ma 0,2-0,25 cm długości, a jej wierzchołek jest zaokrąglony.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |